Omron Automation & Safety A165W-A2AY-24D-1
A165W-A2AY-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-A2AY-24D-1
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB SQ 2-POS SPDT ILL
Datasheet Download
A165W-A2AY-24D-1.pdf
Availability of A165W-A2AY-24D-1
QUANTITY
A165W-A2AY-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-A2AY-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165W-A2AY-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA165W
TypeStandard
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Square
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C