Omron Automation & Safety A165W-A3AG-24D-2
A165W-A3AG-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-A3AG-24D-2
Brief Description
SWITCH KNOB SQ 3-POS DPDT ILL
Datasheet Download
A165W-A3AG-24D-2.pdf
Availability of A165W-A3AG-24D-2
QUANTITY
A165W-A3AG-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-A3AG-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165W-A3AG-24D-2
TypeStandard
CircuitDPDT
Number of Positions3
Switch FunctionMom-On-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Square
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life250,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCCC, cUL, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-A3AG-24D-2
Related LinksA165W-A3, A165W-A3AG-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-A3AG-24D-2 Details Description
Related parts for A165W-A3AG-24D-2
THYRISTOR SCR 8A 200V TO220AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
IC OSC VOLT CNTRL 8-UMAX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEAVY DUTY MOUNT .375" datasheet.pdf
8MM FLSH BLK CHRM HYP RED 24VDC datasheet.pdf