Omron Automation & Safety A165W-J2AR-24D-1
A165W-J2AR-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-J2AR-24D-1
Brief Description
SWITCH KNB RECT 2POS SPDT ILL
Datasheet Download
A165W-J2AR-24D-1.pdf
Availability of A165W-J2AR-24D-1
QUANTITY
A165W-J2AR-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-J2AR-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165W-J2AR-24D-1
TypeStandard
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Rectangular
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-J2AR-24D-1
Related LinksA165W-J2, A165W-J2AR-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-J2AR-24D-1 Details Description
Related parts for A165W-J2AR-24D-1
CONN HEADER 154POS Z-PACK PCB datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 181 50/CD datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 47 OHM 12SRT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf