Omron Automation & Safety A165W-J2MG-24D-1
A165W-J2MG-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-J2MG-24D-1
Brief Description
SWITCH KNB RECT 2POS SPDT ILL
Datasheet Download
A165W-J2MG-24D-1.pdf
Availability of A165W-J2MG-24D-1
QUANTITY
A165W-J2MG-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-J2MG-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165W-J2MG-24D-1
TypeStandard
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Rectangular
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-J2MG-24D-1
Related LinksA165W-J2, A165W-J2MG-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-J2MG-24D-1 Details Description
Related parts for A165W-J2MG-24D-1
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH (UPPER DIE) datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2500K 4SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf