Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML21EBA2BA
AML21EBA2BA picture photo
Mfg. Part Number
AML21EBA2BA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V
Datasheet Download
AML21EBA2BA.pdf
Availability of AML21EBA2BA
QUANTITY
AML21EBA2BA Order Process
Ship out your order
Specifications of AML21EBA2BA
Internal Part NumberEIS-AML21EBA2BA
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesAML21
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRectangular, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
Operating Temperature-
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML21EBA2BA
Related LinksAML21, AML21EBA2BA Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
AML21EBA2BA Details Description
Related parts for AML21EBA2BA
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 30A 250VAC 72VDC datasheet.pdf
LEVEL TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
RES 47K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR ATA 6.000 MA0 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf