Omron Automation & Safety A165W-T2AR-24D-1
A165W-T2AR-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-T2AR-24D-1
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWTCH KNOB RND 2POS SPDT ILL RED
Datasheet Download
A165W-T2AR-24D-1.pdf
Availability of A165W-T2AR-24D-1
QUANTITY
A165W-T2AR-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-T2AR-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165W-T2AR-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA165W
TypeStandard
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life250,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCCC, cUL, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-T2AR-24D-1
Related LinksA165W-T2, A165W-T2AR-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-T2AR-24D-1 Details Description
Related parts for A165W-T2AR-24D-1
IDC CABLE- ASR40G/ AE40M / ASR40 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40H/AE40M/X datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 10POS 5.0MM GRN datasheet.pdf
BIT SLOTTED 0.8MM X 5.5MM 0.98" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 1" X 5YD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf