Omron Automation & Safety A165W-T2AR-24D-1
A165W-T2AR-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165W-T2AR-24D-1
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWTCH KNOB RND 2POS SPDT ILL RED
Datasheet Download
A165W-T2AR-24D-1.pdf
Availability of A165W-T2AR-24D-1
QUANTITY
A165W-T2AR-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165W-T2AR-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165W-T2AR-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA165W
TypeStandard
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange28.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life250,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCCC, cUL, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165W-T2AR-24D-1
Related LinksA165W-T2, A165W-T2AR-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165W-T2AR-24D-1 Details Description
Related parts for A165W-T2AR-24D-1
RES SMD 174K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015R/H1503TR 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf