Omron Automation & Safety A16L-AGA-12-2
A16L-AGA-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AGA-12-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AGA-12-2.pdf
Availability of A16L-AGA-12-2
QUANTITY
A16L-AGA-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AGA-12-2
Internal Part NumberEIS-A16L-AGA-12-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AGA-12-2
Related LinksA16L-A, A16L-AGA-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AGA-12-2 Details Description
Related parts for A16L-AGA-12-2
IDC CABLE - HKC50H/AE50M/HPK50H datasheet.pdf
IC QUAD UART 64BYTE 68PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA SOD123 datasheet.pdf
EXT CABLE 12V 2 METER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf