Omron Automation & Safety A16L-AGA-5-2
A16L-AGA-5-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AGA-5-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AGA-5-2.pdf
Availability of A16L-AGA-5-2
QUANTITY
A16L-AGA-5-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AGA-5-2
Internal Part NumberEIS-A16L-AGA-5-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AGA-5-2
Related LinksA16L-A, A16L-AGA-5-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AGA-5-2 Details Description
Related parts for A16L-AGA-5-2
RES SMD 33.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY REED RF SPST-NO 1A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 214VC SMB datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf