Omron Automation & Safety A16L-ARA-12-1
A16L-ARA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-ARA-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-ARA-12-1.pdf
Availability of A16L-ARA-12-1
QUANTITY
A16L-ARA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-ARA-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-ARA-12-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-ARA-12-1
Related LinksA16L-A, A16L-ARA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-ARA-12-1 Details Description
Related parts for A16L-ARA-12-1
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 193K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PLASTEK SHEET, 4 MM X 48'' X 48' datasheet.pdf