Omron Automation & Safety A16L-ARM-12-2
A16L-ARM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-ARM-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-ARM-12-2.pdf
Availability of A16L-ARM-12-2
QUANTITY
A16L-ARM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-ARM-12-2
Internal Part NumberEIS-A16L-ARM-12-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-ARM-12-2
Related LinksA16L-A, A16L-ARM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-ARM-12-2 Details Description
Related parts for A16L-ARM-12-2
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 2A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf