Vishay/Dale RNC50H5001BSRE6
RNC50H5001BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5001BSRE6
Brief Description
RES 5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5001BSRE6.pdf
Availability of RNC50H5001BSRE6
QUANTITY
RNC50H5001BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5001BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5001BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5001BSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5001BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5001BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5001BSRE6
RES 3.9 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CC 0.56" datasheet.pdf
MODEM CELLULAR QUAD GPRS HSPA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 28 OHM TH datasheet.pdf