Souriau Connection Technology D38999/24WJ43PAL
D38999/24WJ43PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43PAL
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ43PAL.pdf
Availability of D38999/24WJ43PAL
QUANTITY
D38999/24WJ43PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43PAL
Related LinksD38999/2, D38999/24WJ43PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ43PAL Details Description
Related parts for D38999/24WJ43PAL
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 450KPA 3M CABLE datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 17POS 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.85V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
MAGNETICS RF TRANSFORMER datasheet.pdf
3POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY, datasheet.pdf