Omron Automation & Safety A16L-ARM-12D-2
A16L-ARM-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-ARM-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-ARM-12D-2.pdf
Availability of A16L-ARM-12D-2
QUANTITY
A16L-ARM-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-ARM-12D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-ARM-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-ARM-12D-2
Related LinksA16L-AR, A16L-ARM-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-ARM-12D-2 Details Description
Related parts for A16L-ARM-12D-2
IC RELAY PHOTOVO 300V 150MA 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
PLIERS RETAIN RING POINTED NOSE datasheet.pdf
BUS BAR 20' HT SHRINK RD 5.900" datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf