Omron Automation & Safety A16L-AYA-12-1
A16L-AYA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AYA-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AYA-12-1.pdf
Availability of A16L-AYA-12-1
QUANTITY
A16L-AYA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AYA-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-AYA-12-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AYA-12-1
Related LinksA16L-A, A16L-AYA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AYA-12-1 Details Description
Related parts for A16L-AYA-12-1
FIXED IND 22UH 2.8A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 41MA 144 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HALSSCHRAUBE M3 MIT DICHTUNG YEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
330UF 250V 30X35MM 105C 10000H datasheet.pdf