Omron Automation & Safety A16L-AYM-24D-2
A16L-AYM-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-AYM-24D-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-AYM-24D-2.pdf
Availability of A16L-AYM-24D-2
QUANTITY
A16L-AYM-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-AYM-24D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-AYM-24D-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-AYM-24D-2
Related LinksA16L-AY, A16L-AYM-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-AYM-24D-2 Details Description
Related parts for A16L-AYM-24D-2
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 50POS 1MM SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf