Recom Power R0.5D12-0512/P-R
R0.5D12-0512/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-0512/P-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-0512/P-R.pdf
Availability of R0.5D12-0512/P-R
QUANTITY
R0.5D12-0512/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-0512/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-0512/P-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-0512/P-R
Related LinksR0.5D12-, R0.5D12-0512/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-0512/P-R Details Description
Related parts for R0.5D12-0512/P-R
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC ENERGY METR SGL PHASE 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 650MA 401 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CHISEL 30 1.0MM datasheet.pdf