Omron Automation & Safety A16L-JAA-12-1
A16L-JAA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JAA-12-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JAA-12-1.pdf
Availability of A16L-JAA-12-1
QUANTITY
A16L-JAA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JAA-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JAA-12-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JAA-12-1
Related LinksA16L-J, A16L-JAA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JAA-12-1 Details Description
Related parts for A16L-JAA-12-1
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC RESET GEN 3.08V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf