TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-10PX-6117
AFD54-12-10PX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-10PX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-12-10PX-6117.pdf
Availability of AFD54-12-10PX-6117
QUANTITY
AFD54-12-10PX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-10PX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-10PX-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-10PX-6117
Related LinksAFD54-12-, AFD54-12-10PX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-12-10PX-6117 Details Description
Related parts for AFD54-12-10PX-6117
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
04P MTA100 CONN ASSY WHT 24 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A WPAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 20V SOD123 datasheet.pdf
06 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
PHOTODIODE 930NM 0.7-1.2MA LDS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf