Omron Automation & Safety A16L-JAA-5D-1
A16L-JAA-5D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JAA-5D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JAA-5D-1.pdf
Availability of A16L-JAA-5D-1
QUANTITY
A16L-JAA-5D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JAA-5D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JAA-5D-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JAA-5D-1
Related LinksA16L-J, A16L-JAA-5D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JAA-5D-1 Details Description
Related parts for A16L-JAA-5D-1
SWITCH BASIC PNL MT 10A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16-TSSOP datasheet.pdf
DIGITAL INPUT MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 400MA 200 MOHM datasheet.pdf