Omron Automation & Safety A16L-JAM-12D-1
A16L-JAM-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JAM-12D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JAM-12D-1.pdf
Availability of A16L-JAM-12D-1
QUANTITY
A16L-JAM-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JAM-12D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JAM-12D-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JAM-12D-1
Related LinksA16L-JA, A16L-JAM-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JAM-12D-1 Details Description
Related parts for A16L-JAM-12D-1
D-SUB CABLE MMU37K/MC37M/MFU37K datasheet.pdf
IC A/DCONV 8BIT 1MHZ SAMPL 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 220MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 2 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf