Omron Automation & Safety A16L-JGA-24-2
A16L-JGA-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JGA-24-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JGA-24-2.pdf
Availability of A16L-JGA-24-2
QUANTITY
A16L-JGA-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JGA-24-2
Internal Part NumberEIS-A16L-JGA-24-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JGA-24-2
Related LinksA16L-J, A16L-JGA-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JGA-24-2 Details Description
Related parts for A16L-JGA-24-2
FUSE CLIP CARTRIDGE IN LINE datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LP SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 48CABGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM MULTI-LEVEL QUAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS SKT datasheet.pdf