Omron Automation & Safety A16L-JGM-12D-1
A16L-JGM-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JGM-12D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JGM-12D-1.pdf
Availability of A16L-JGM-12D-1
QUANTITY
A16L-JGM-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JGM-12D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JGM-12D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JGM-12D-1
Related LinksA16L-JG, A16L-JGM-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JGM-12D-1 Details Description
Related parts for A16L-JGM-12D-1
IC TXRX RS232/485/EIA562 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TXRX OPT SFF PLUGGABLE STD DMI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
IC MOD PWR HYBRID 600V 30A MOTOR datasheet.pdf