Omron Automation & Safety A16L-JGM-24-1
A16L-JGM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JGM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JGM-24-1.pdf
Availability of A16L-JGM-24-1
QUANTITY
A16L-JGM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JGM-24-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JGM-24-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JGM-24-1
Related LinksA16L-J, A16L-JGM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JGM-24-1 Details Description
Related parts for A16L-JGM-24-1
MEMORY CARD SRAM 128KB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 670KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 10POLE datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
INDICATOR NEON YELLOW PANEL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-18 datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 350MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf