Omron Automation & Safety A16L-JGM-5-1
A16L-JGM-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JGM-5-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JGM-5-1.pdf
Availability of A16L-JGM-5-1
QUANTITY
A16L-JGM-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JGM-5-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JGM-5-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JGM-5-1
Related LinksA16L-J, A16L-JGM-5-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JGM-5-1 Details Description
Related parts for A16L-JGM-5-1
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SYSTEM PER 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 12A datasheet.pdf