Omron Automation & Safety A16L-JRM-5-1
A16L-JRM-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JRM-5-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JRM-5-1.pdf
Availability of A16L-JRM-5-1
QUANTITY
A16L-JRM-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JRM-5-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JRM-5-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JRM-5-1
Related LinksA16L-J, A16L-JRM-5-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JRM-5-1 Details Description
Related parts for A16L-JRM-5-1
HOLDER BATTERY 4CELL AAA PC MNT datasheet.pdf
EMA EPOXY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM R/A datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 10% BP 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 36POS datasheet.pdf