Omron Automation & Safety A16L-JRM-5D-1
A16L-JRM-5D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JRM-5D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JRM-5D-1.pdf
Availability of A16L-JRM-5D-1
QUANTITY
A16L-JRM-5D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JRM-5D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JRM-5D-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JRM-5D-1
Related LinksA16L-J, A16L-JRM-5D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JRM-5D-1 Details Description
Related parts for A16L-JRM-5D-1
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W SMT6 datasheet.pdf