Omron Automation & Safety A16L-JWA-5D-2
A16L-JWA-5D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JWA-5D-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JWA-5D-2.pdf
Availability of A16L-JWA-5D-2
QUANTITY
A16L-JWA-5D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JWA-5D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-JWA-5D-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JWA-5D-2
Related LinksA16L-J, A16L-JWA-5D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JWA-5D-2 Details Description
Related parts for A16L-JWA-5D-2
CABLE 3COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 16X1-1/4" A MED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 180A TO-263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf