Omron Automation & Safety A16L-JWM-5D-2
A16L-JWM-5D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JWM-5D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JWM-5D-2.pdf
Availability of A16L-JWM-5D-2
QUANTITY
A16L-JWM-5D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JWM-5D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-JWM-5D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JWM-5D-2
Related LinksA16L-J, A16L-JWM-5D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JWM-5D-2 Details Description
Related parts for A16L-JWM-5D-2
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4PS 3.81MM R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE HALF 8AWG/10MM2 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf
CONN INSERT 4POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 3.2A SYNC 16QFN datasheet.pdf