Omron Automation & Safety A16L-JYM-24D-1
A16L-JYM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JYM-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JYM-24D-1.pdf
Availability of A16L-JYM-24D-1
QUANTITY
A16L-JYM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JYM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JYM-24D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JYM-24D-1
Related LinksA16L-JY, A16L-JYM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JYM-24D-1 Details Description
Related parts for A16L-JYM-24D-1
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
IC 2.25V PROCESSOR MON 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 90W PHILIPS SLM VOSSLOH datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf