Omron Automation & Safety A16L-TAA-12D-1
A16L-TAA-12D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TAA-12D-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TAA-12D-1.pdf
Availability of A16L-TAA-12D-1
QUANTITY
A16L-TAA-12D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TAA-12D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TAA-12D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TAA-12D-1
Related LinksA16L-TA, A16L-TAA-12D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TAA-12D-1 Details Description
Related parts for A16L-TAA-12D-1
TRANSMITTER RF 418MHZ SMT datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM RING TUBE N INS 1/0AWG 1/2 datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 21POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 250MW SOD923 datasheet.pdf