Omron Automation & Safety A16L-TAA-5D-1
A16L-TAA-5D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TAA-5D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TAA-5D-1.pdf
Availability of A16L-TAA-5D-1
QUANTITY
A16L-TAA-5D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TAA-5D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TAA-5D-1
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TAA-5D-1
Related LinksA16L-T, A16L-TAA-5D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TAA-5D-1 Details Description
Related parts for A16L-TAA-5D-1
CONN DIN RECEPT 48POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RFID 2000 HP RF MODULE 134.2KHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 60PS STR SHORT LA datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 48.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED COB CX1510 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 300" datasheet.pdf