Omron Automation & Safety A16L-TGA-12-1
A16L-TGA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGA-12-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGA-12-1.pdf
Availability of A16L-TGA-12-1
QUANTITY
A16L-TGA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGA-12-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TGA-12-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TGA-12-1
Related LinksA16L-T, A16L-TGA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TGA-12-1 Details Description
Related parts for A16L-TGA-12-1
REGULATOR 24V-3.3V 5A SIP CU ST datasheet.pdf
SPEAKER BALANCED END PORT SMD datasheet.pdf
GDT 150V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 48-60V/24V 1A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
FLACHSTECKER5,8X0,8 datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM R/A AU 12POS datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf