Omron Automation & Safety A16L-TGA-5D-2
A16L-TGA-5D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGA-5D-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGA-5D-2.pdf
Availability of A16L-TGA-5D-2
QUANTITY
A16L-TGA-5D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGA-5D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-TGA-5D-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TGA-5D-2
Related LinksA16L-T, A16L-TGA-5D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TGA-5D-2 Details Description
Related parts for A16L-TGA-5D-2
FILTER EMI 400MHZ 100MA 0805 datasheet.pdf
TACHOMETER LCD 5 CHAR 10-36V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 14 SILVER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
INSERT FFA.4S.316. FOR 16LV datasheet.pdf
IC POWER METER 1-PHASE 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf