Omron Automation & Safety A16L-TRM-24D-1
A16L-TRM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TRM-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TRM-24D-1.pdf
Availability of A16L-TRM-24D-1
QUANTITY
A16L-TRM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TRM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A16L-TRM-24D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C