Omron Automation & Safety A16LTRMT12S
A16LTRMT12S picture photo
Mfg. Part Number
A16LTRMT12S
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16LTRMT12S.pdf
Availability of A16LTRMT12S
QUANTITY
A16LTRMT12S Order Process
Ship out your order
Specifications of A16LTRMT12S
Internal Part NumberEIS-A16LTRMT12S
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrewless Clamp
Ingress ProtectionIP40
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16LTRMT12S
Related LinksA16LT, A16LTRMT12S Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16LTRMT12S Details Description
Related parts for A16LTRMT12S
IC COMPARATOR QUAD 14-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf