Hirose Electric Co Ltd A2-15PA-2.54DS(71)
A2-15PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A2-15PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR RA 15POS 2.54MM
Datasheet Download
A2-15PA-2.54DS(71).pdf
Availability of A2-15PA-2.54DS(71)
QUANTITY
A2-15PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A2-15PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-A2-15PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA2
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2-15PA-2.54DS(71)
Related LinksA2-15PA-2, A2-15PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A2-15PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for A2-15PA-2.54DS(71)
FUSE PTC 1.35A 30V RESET RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 58POS GOLD SMD datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL Y/G,Y/G, datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 18MM datasheet.pdf
TERMINAL ASK 1 LEVER 48 VDC HING datasheet.pdf
CA-BAYONET datasheet.pdf
LED COB CXB1512 3000K WHT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf