Hirose Electric Co Ltd A2-15PA-2.54DSA(71)
A2-15PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A2-15PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 15POS 2.54MM
Datasheet Download
A2-15PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of A2-15PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
A2-15PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A2-15PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A2-15PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA2
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2-15PA-2.54DSA(71)
Related LinksA2-15PA-2, A2-15PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A2-15PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for A2-15PA-2.54DSA(71)
DSUB CABLE - CMP25S/AE25M/X datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 2012 datasheet.pdf
BLOCK MNT THREAD FOR BARREL PROX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf