Vishay/Dale RNC55J4871DSB14
RNC55J4871DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4871DSB14
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4871DSB14.pdf
Availability of RNC55J4871DSB14
QUANTITY
RNC55J4871DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4871DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4871DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4871DSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4871DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4871DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4871DSB14
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 20% 63VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
HOOD PE TRANSPARENT 296X248MM datasheet.pdf
FERRULE INS 16AWG BLACK datasheet.pdf
CTV 16C 16#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf