Hirose Electric Co Ltd A2-2PA-2.54DSA(74)
A2-2PA-2.54DSA(74) picture photo
Mfg. Part Number
A2-2PA-2.54DSA(74)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 2POS 2.54MM
Datasheet Download
A2-2PA-2.54DSA(74).pdf
Availability of A2-2PA-2.54DSA(74)
QUANTITY
A2-2PA-2.54DSA(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of A2-2PA-2.54DSA(74)
Internal Part NumberEIS-A2-2PA-2.54DSA(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA2
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2-2PA-2.54DSA(74)
Related LinksA2-2PA-2., A2-2PA-2.54DSA(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A2-2PA-2.54DSA(74) Details Description
Related parts for A2-2PA-2.54DSA(74)
RES 3.9 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf