Hirose Electric Co Ltd A2-9PA-2.54DS(71)
A2-9PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A2-9PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR RA 9POS 2.54MM
Datasheet Download
A2-9PA-2.54DS(71).pdf
Availability of A2-9PA-2.54DS(71)
QUANTITY
A2-9PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A2-9PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-A2-9PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA2
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A2-9PA-2.54DS(71)
Related LinksA2-9PA-2, A2-9PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A2-9PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for A2-9PA-2.54DS(71)
OSC XO 312.50625MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220F datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
MOV DIN LV SPD 385VAC / 500VDC datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 418MHZ 3 BUTTON datasheet.pdf