EDAC Inc. A20-108-260-010
A20-108-260-010 picture photo
Mfg. Part Number
A20-108-260-010
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
A20-108-260-010.pdf
Availability of A20-108-260-010
QUANTITY
A20-108-260-010 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20-108-260-010
Internal Part NumberEIS-A20-108-260-010
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesA20
PackagingBulk
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
RatingsCat5
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20-108-260-010
Related LinksA20-108, A20-108-260-010 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
A20-108-260-010 Details Description
Related parts for A20-108-260-010
ENCODER OPT LO TORQ PB 16POS PC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 8.74A 13 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf