Eaton (formerly Cooper Bussmann) A201413RC
A201413RC picture photo
Mfg. Part Number
A201413RC
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 13CIRC .375
Datasheet Download
A201413RC.pdf
Availability of A201413RC
QUANTITY
A201413RC Order Process
Ship out your order
Specifications of A201413RC
Internal Part NumberEIS-A201413RC
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits13
Number of Wire Entries13
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationSolder Turret, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesRetaining Clips
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A201413RC
Related LinksA201, A201413RC Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A201413RC Details Description
Related parts for A201413RC
IC MULTIPLEXER QUAD 1X1 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC CLK INVERTER/DIVIDER 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 10W datasheet.pdf
EVAL MODULE DRV8303 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
UNCORDED EARPLUGS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf