Eaton (formerly Cooper Bussmann) A20421009
A20421009 picture photo
Mfg. Part Number
A20421009
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .375
Datasheet Download
A20421009.pdf
Availability of A20421009
QUANTITY
A20421009 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20421009
Internal Part NumberEIS-A20421009
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationWire Wrap
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20421009
Related LinksA204, A20421009 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A20421009 Details Description
Related parts for A20421009
IC AMP MULTIPLEX 900MHZ 16-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 25.5W datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGL FULL FLSH 5.43" datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
1X1 EMI HOUSING ASSY 0 DEGREE datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
FUSE 350A 1000V 2BKN/75 AR UR datasheet.pdf