Eaton (formerly Cooper Bussmann) A20821004
A20821004 picture photo
Mfg. Part Number
A20821004
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .375
Datasheet Download
A20821004.pdf
Availability of A20821004
QUANTITY
A20821004 Order Process
Ship out your order
Specifications of A20821004
Internal Part NumberEIS-A20821004
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A20821004
Related LinksA208, A20821004 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A20821004 Details Description
Related parts for A20821004
RES 806K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
SOLDER RA 60/40 .025" 1 LB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 40POS datasheet.pdf