Omron Automation & Safety A22-CR-10M
A22-CR-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22-CR-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-CR-10M.pdf
Availability of A22-CR-10M
QUANTITY
A22-CR-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-CR-10M
Internal Part NumberEIS-A22-CR-10M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-CR-10M
Related LinksA22-C, A22-CR-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-CR-10M Details Description
Related parts for A22-CR-10M
PULL TAB LOOP 60POS SOCKET CONN datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SW SNAP ACT GOLD SPDT 0.187" 20V datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf