Epson SG-210SDB 48.0000MC3
SG-210SDB 48.0000MC3 picture photo
Mfg. Part Number
SG-210SDB 48.0000MC3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-210SDB 48.0000MC3.pdf
Availability of SG-210SDB 48.0000MC3
QUANTITY
SG-210SDB 48.0000MC3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-210SDB 48.0000MC3
Internal Part NumberEIS-SG-210SDB 48.0000MC3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Featured ProductSG-210 Series Crystal Oscillators
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-210S*B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.4µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-210SDB 48.0000MC3
Related LinksSG-210SDB , SG-210SDB 48.0000MC3 Datasheet, Epson Distributor
SG-210SDB 48.0000MC3 Details Description
Related parts for SG-210SDB 48.0000MC3
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL59118IRUZ datasheet.pdf
CONN RCPT MG HD 6 RJ45 2FX SM SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BUFF/LEVEL 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 650MA 630 MOHM datasheet.pdf