Omron Automation & Safety A22-CY-10A
A22-CY-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22-CY-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-CY-10A.pdf
Availability of A22-CY-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-CY-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-CY-10A
Internal Part NumberEIS-A22-CY-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-CY-10A
Related LinksA22-C, A22-CY-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-CY-10A Details Description
Related parts for A22-CY-10A
IC SHFT REG PARAL LD 8BIT 16VQFN datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
IC REG BUFFER 13-26BIT 64-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR M2551-B 32QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf