Omron Automation & Safety A22-FR-10M
A22-FR-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22-FR-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-FR-10M.pdf
Availability of A22-FR-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-FR-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-FR-10M
Internal Part NumberEIS-A22-FR-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapRed
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-FR-10M
Related LinksA22-F, A22-FR-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-FR-10M Details Description
Related parts for A22-FR-10M
FIXED IND 39UH 165MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER PA 7POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS UNIV-M-N-L GRAY datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 1" LOW SURFACE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf