Omron Automation & Safety A22-GB-10M
A22-GB-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22-GB-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-GB-10M.pdf
Availability of A22-GB-10M
QUANTITY
A22-GB-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-GB-10M
Internal Part NumberEIS-A22-GB-10M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-GB-10M
Related LinksA22-G, A22-GB-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-GB-10M Details Description
Related parts for A22-GB-10M
RES 220 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
PLUG 6.35MM 3P RIGHT ANGLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24.89V 500MW SOD323F datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 150MA 4.5 OHM datasheet.pdf